Podlaski Sejmik Osób z Niepełnosprawnościami, we współpracy z Polskim Forum Osób z Niepełnosprawnościami, ze Szkołą Główną Handlową: Katedrą Polityki Społecznej oraz Biurem ds. Dostępności i Wsparcia Osób z Niepełnosprawnościami, Stowarzyszeniem Instytut Niezależnego Życia oraz z AccessibleEU, zapraszają na konferencję „FE dla OzN. Jak Fundusze Europejskie zmieniają życie osób z niepełnosprawnościami”.
Wydarzenie obędzie się 26 lutego (środa) 2025 r. w Warszawie w budynku Szkoły Głównej Handlowej (al. Niepodległości 128) w Auli I w budynku C, w godzinach 10.00-16.00. Konferencja ma na celu zaprezentowanie efektów wdrażania Funduszy Europejskich oraz ich promocję, poprzez ukazanie możliwości wykorzystania środków UE do realizacji postanowień Konwencji ONZ o prawach osób z niepełnosprawnościami i zasad włączenia społecznego.
JEST TEŻ MOŻLIWOŚĆ UCZESTNICTWA ONLINE!
Zaproszenie w Polskim Języku Migowym znajduje się na dole strony.
Formularz zgłoszeniowy jest dostępny pod linkiem: FORMULARZ
Tematem konferencji będą przede wszystkim praktyczne doświadczenia osób z niepełnosprawnościami – rzeczników oraz osób działających na ich rzecz, związane z Funduszami Europejskimi. Konferencja będzie wydarzeniem międzynarodowym, dzięki czemu mamy nadzieję, iż udział osób z innych krajów pozwoli rozszerzyć prezentowaną perspektywę.
Dołożymy wszelkich starań, by wydarzenie było dostępne dla Państwa pod różnymi względami. W trakcie konferencji zostaną zapewnione: tłumaczenie w PJM, napisy, pętlę indukcyjną, podnośnik i komfortkę, możliwość skorzystania z systemu TOTUPOINT. Oprócz tego całość konferencji będzie też tłumaczona w języku ukraińskim i angielskim.
Program konferencji
- 10.00-10.10 Powitanie gości i rozpoczęcie konferencji
- dr hab. Agnieszka Chłoń-Domińczak, prof. SGH, Prorektorka ds. nauki
- dr Krzysztof Kurowski, Przewodniczący Polskiego Forum Osób z Niepełnosprawnościami/Prezes Stowarzyszenia Instytut Niezależnego Życia
- 10:10-11:50 Blok I „Fundusze Europejskie dla osób z niepełnosprawnościami. Jak to działa?” – moderacja: Aleksander Waszkielewicz
- „Fundusze Europejskie jako katalizator zmian w politykach na rzecz osób z niepełnosprawnościami w państwach członkowskich Unii Europejskiej” (prelegent z European Disability Forum)
- „Rzecznictwo praw osób z niepełnosprawnościami poprzez FunduszeEuropejskie” – Gunta Anča, Wiceprzewodnicząca European DisabilityForum (Europejskie Forum Osób z Niepełnosprawnościami)
- Przedstawienie polskich i zagranicznych dobrych praktyk dostępnych dla osób z niepełnosprawnościami projektów finansowanych z Funduszy Europejskich
- Gunta Anča – SUSTENTO, Łotwa
- Ramunė Lebedytė-Undzėnienė – Lietuvos negalios organizacijų forumo, Litwa
- dr Monika Zima-Parjaszewska – PSONI, Polska
- Sesja pytań i odpowiedzi z udziałem prelegentek i prelegenta
- 11:50-12:20 Przerwa
- 12:20-13:50 Blok II „Fundusze Europejskie a prawa osób z niepełnosprawnościami. Szanse, wyzwania i bariery”
- Prezentacja raportu krajowego z projektu dotyczącego zgodności projektów unijnych z Kartą Praw Podstawowych „EU Funds for Fundamental Rights”, dr Magdalena Kocejko (Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Stowarzyszenie Instytut Niezależnego Życia)
- Panel dyskusyjny „Czy w projektach z funduszy UE przestrzegane są prawa osób z niepełnosprawnościami”
- dr Monika Wiszyńska-Rakowska, Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich
- dr Krzysztof Kurowski, Polskie Forum Osób z Niepełnosprawnościami/Stowarzyszenie Instytut Niezależnego Życia
- Marcin Sośniak, Helsińska Fundacja Praw Człowieka
- Moderacja: dr Magdalena Kocejko, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
- 13:50-14:20 Przerwa
- 14:20-15:50 Blok III „Fundusze Europejskie dla osób z niepełnosprawnościami. Dostępność – o czym się nie mówi?” (cykl rozmów – gospodarze: Małgorzata Tokarska, dr Krzysztof Dobosz)
- Koszty dostępności (Robert Jagodziński, Jacek Zadrożny)
- Kogo nie dostrzegamy? (Agnieszka Bal, Maciej Ryszawy)
- Dostępność poza standardem (Alicja Jankiewicz, dr Justyna Kapturkiewicz)
- MRU, czyli mechanizm racjonalnych usprawnień w praktyce (Przemysław Herman)
- 15:50-16:00 Zakończenie i podsumowanie
Zaproszenie w Polskim Języku Migowym: